Bos naaldbomen van bovenaf gezien

ES Atmežošanas regula (EUDR): stingrāki noteikumi importētājiem, uzņēmējiem un tirgotājiem

2024. gada 7. nov.

ES Atmežošanas regula (EUDR): stingrāki noteikumi importētājiem, uzņēmējiem un tirgotājiem

Lai novērstu Eiropas savienības līdzdalību pasaules mežu atmežošanas, degradācijas un biodaudzveidības samazināšanas procesos, aizvadītajā gadā tika pieņemta t.s. “Atmežošanas” jeb “Deforestation” Regula (ES) 2023/1115. Laiks prasību ieviešanai nav liels, tāpēc mūsu kolēģi no Baker Tilly Nīderlandes biroja sagatavojuši informatīvo rakstu par Atmežošanas Regulas procedūrām.

 

ES Atmežošanas regula (EUDR): stingrāki noteikumi importētājiem, uzņēmējiem un tirgotājiem

Lai sasniegtu uzstādītos klimata mērķus, Eiropas Savienība aktīvi īsteno dažādus pasākumus un jaunā ES Atmežošanas regula (EUDR) ir instruments vides aizsardzības mērķu realizēšanai. Lai gan sākotnēji bija plānots, ka regula stāsies spēkā 2024. gada 30. decembrī, Eiropas Komisija nesen ierosināja ieviešanas atlikšanu. Ja Eiropas Parlaments un Padome šo atlikšanu apstiprinās, regula lielajiem uzņēmumiem būs saistoša no 2025. gada 30. decembra, savukārt, mikro un mazajiem uzņēmumiem — no 2026. gada 30. jūnija.

Šajā rakstā precizēsim, kā ES Atmežošanas regulas prasības varētu ietekmēt Jūsu uzņēmumu.

 

Kas ir Atmežošanas regula?

ES Atmežošanas regula (EUDR) ir daļa no Eiropas Zaļā kursa (Green Deal) iniciatīvas. Regulas mērķis ir aizliegt produktus, kuru ražošana saistīta ar atmežošanu un mežu degradāciju, un nepieļaut to nonākšanu Eiropas tirgū. EUDR aizstāj līdzšinējo ES Kokmateriālu regulu (EUTR), kas kopš 2013. gada regulēja koksnes un tās produktu importu. 

Jāatzīmē, ka EUTR paliks spēkā līdz 2027. gada beigām attiecībā uz koksni, kas iegūta pirms 2023. gada 29. jūnija un nonākusi tirgū pēc 2024. gada 30. decembra.

 

Vai EUDR attiecas uz Jums?

EUDR noteikumi attiecas uz uzņēmumiem un tirgotājiem, kuri darbojas Eiropas Savienībā un importē, eksportē vai ražo konkrētas “augsta riska” preces. Regula attiecas ne tikai uz lielajiem uzņēmumiem, bet tās prasības var skart arī mazus un vidējus uzņēmumus, kā arī individuālos komersantus.

Piezīme: regula attiecas arī uz privātpersonām, ja tās importē “augsta riska” preces komerciālai izmantošanai.

 

Kuras preces tiek uzskatītas par “augsta riska” precēm?

EUDR aptver šādas preces:

  • palmu eļļa,
  • soja,
  • liellopi,
  • kakao,
  • kafija,
  • kaučuks (gumija),
  • koksne.

EUDR regulē arī dažādu produktu, kas iegūti no šiem izejmateriāliem, apriti. Piemēram - riepas un šokolāde. Detalizēts preču saraksts pieejams regulas pielikumos, kur tās klasificētas pēc Kombinētās nomenklatūras (CN) kodiem.

Līdzīgi kā ar Oglekļa ievedkorekcijas mehānismu (CBAM), iespējams, ka EUDR darbības joma nākotnē varētu tikt paplašināta, iekļaujot papildu (visticamāk galvenokārt lauksaimniecības) produktus. Pašlaik gan nav skaidrības par konkrētiem paplašināšanas plāniem.

 

Kādas sankcijas varētu tikt piemērotas?

Ja uzņēmums neievēro EUDR regulas prasības, tam būs aizliegts tirgot “augsta riska” preces (importēt, eksportēt vai ieviest tirgū). Noteikumu pārkāpumu gadījumā var piemērot:

  • līdz pat 4% apmēra sodanaudu no uzņēmuma iepriekšējā gada apgrozījuma ES;
  • attiecīgo “augsta riska” preču un ar tām saistīto ienākumu konfiskāciju;
  • pagaidu izslēgšanu no publiskā iepirkuma procedūrām un publiskā finansējuma saņemšanas;
  • pagaidu aizliegumu tirgot “augsta riska” preces;
  • papildu prasības saistībā ar Padziļinātās izpētes paziņojumiem (DDS).

Turklāt pārkāpēji tiks iekļauti arī publiskā sarakstā.

 

Sagatavojiet savu uzņēmumu savlaicīgi

Vai Jūsu uzņēmums ietilpst EUDR darbības jomā?

Ja tā, tad “augsta riska” preces drīkst tirgot tikai tad, ja iespējams pierādīt, ka tās nav saistītas ar atmežošanu un tās ir ražotas atbilstoši izcelsmes valsts likumiem. Turklāt, produktiem jāpievieno Padziļinātās izpētes paziņojumi (DDS), kas apliecina, ka atmežošana ražošanas procesā nav notikusi.

EUDR ieviestās prasības atšķiras atkarībā no tā, vai uzņēmums darbojas kā “operators” vai “tirgotājs.” Tirgotājiem ir noteiktas mazākas prasības, pieņemot, ka tirgotāju produkti jau ir pārbaudīti agrāk piegādes ķēdē, kā arī dažiem mazākiem uzņēmumiem EUDR būs jāievēro tikai no 2025. gada jūnija (vai 2026. gada jūnija, ja ieviešana tiks atlikta).

Sagaidāms, ka Padziļinātas izpētes paziņojumu (DDS) un administratīvo procedūru izmaksas būs ievērojamas. Tāpat noteikumu neievērošanas riski ir būtiski, jo tirdzniecība vai ražošana var tikt aizliegta. Tāpēc ir svarīgi savlaicīgi pielāgot uzņēmuma procesus jaunajiem noteikumiem. Piegādes ķēdes precīza kartēšana ir būtiska šī procesa sastāvdaļa.

Ja neesat pārliecināts, kādi soļi Jums jāveic, vai nepieciešama palīdzība DDS sistēmas ieviešanā, vai arī, ja esat mazs vai vidējs uzņēmums un vēlaties noskaidrot, kādas izmaiņas nepieciešams ieviest administratīvajos procesos, sazinieties ar mūsu speciālistiem.

 

Nepieciešama palīdzība?

Ja ieviešanas atlikšana netiks apstiprināta, EUDR stāsies spēkā 2024. gada 30. decembrī. Pēc šī datuma drīkstēs importēt, eksportēt vai laist tirgū tikai tādas preces, kuru ražošana un izplatīšana nav saistīta ar mežu degradāciju. Ja vēlaties uzzināt vairāk par regulas darbības jomu un ietekmi, vai arī Jums ir jautājumi par nepieciešamo dokumentāciju un administratīvajiem procesiem droši sazinieties ar Baker Tilly ekspertiem, kuri ar prieku Jums palīdzēs.

Saistītais saturs

Raksts Nodokļi un Tiesības
2025. gada 10. janv.
Raksts Nodokļi un Tiesības VAT advice and compliance
2024. gada 11. dec.
Nodokļi un Tiesības VAT advice and compliance
2024. gada 10. dec.
Raksts Konsultācijas Environment, Social and Corporate Governance (ESG)
2024. gada 7. nov.
Raksts Nodokļi un Tiesības VAT advice and compliance
2024. gada 14. okt.
Raksts Grāmatvedība
Ēriks Bahirs • 2024. gada 29. apr.
Sazinies ar kādu no mūsu ekspertiem
Kontakti